Урок з географії 3
Тема уроку. Подорож
географічною картою і планом місцевості.
Мета: узагальнення і систематизація знань з теми «Земля на плані і
карті»; вдосконалення
вміння працювати з картами атласу, планом місцевості; розвиток
логічного мислення, комунікативних навичок; виховання
відповідальності.
Тип уроку: узагальнення, систематизація та оцінювання знань.
Обладнання: підручники, атласи, глобус, контурні карти, аркуші паперу формату АЗ, маркери, фломастери, креслярське
приладдя.
Опорні поняття: план, глобус, карта, масштаб, горизонталі, абсолютна та відносна висота, градусна сітка, меридіани, паралелі, географічні координати точок.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент
II.
Мотивація
навчальної та пізнавальної діяльності
Бывало, в сказках старый столб вещал богатырям:
«Пойдешь направо — конь падет, налево — сгинешь сам,
А прямо — ждет тебя успех на всем твоем пути!»
А что поможет вам теперь путь правильный найти,
Расскажет, где и почему, и что в пути вас ждет,
Как только дружный ваш отряд отправится в поход?
Ви, напевно, здогадалися, що ці
чудові рядки присвячені географічній карті — вашому головному помічнику і провіднику у світі географії.
Сьогоднішній урок є завершальним
у вивченні способів зображення Землі й особливостей географічних карт. Настав час вирушати в самостійну подорож. Сподіваюся, що, взявши із собою набуті знання та вміння і надійних товаришів, ви з успіхом подолаєте всі труднощі на своєму шляху.
III. «Подорож географічною картою і планом місцевості»
1. Робота в групах
Учні
виконують завдання на аркушах маркерами, фломастерами кольоровими
олівцями. Час роботи — 20-25 хв.
Рекомендується «прикріпити»
до кожної групи
по два «штурмани» — найсильніших
учнів, які
надаватимуть допомогу. Коли група виконує завдання 1 - 3 , їх перевіряє штурман іншої групи.
Карта 1
1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.
Туристи повертались із походу. Пройшовши лугом 500 м у південному напрямку
ґрунтовою
дорогою, вони підійшли до колодязя. Далі за азимутом 270° вони пройшли 400 м чагарниками вийшли до невеликого
озера. Після цього
вони просувалися на південний схід стежкою через мішаний ліс і вийшли до річки, яка протікала із
заходу на схід. Перейшовши її дерев'яним містком туристи пішли на південь ґрунтовою дорогою рідколіссям і через
500 м дісталися
таборову.
2. Міста А і В розташовані в одній півкулі. Пункт А — на 15° меридіані, пункт В — на 30° меридіані. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст А і В. Відповідь обґрунтуйте.
3. На контурній карті України накресліть маршрут Донецьк
— Запоріжжя — Херсон. Визначте географічні координати міст і обчисліть відстані між ними.
4. Складіть вірш
у стилі «синквей» з ключовим словом «масштаб».
Карта 2
1.
Виберіть масштаб і складіть план шляху.
Школярі вийшли зі школи на екскурсію і попрямували ґрунтовою дорогою в північному напрямку. Праворуч розташовувався сад, ліворуч — рілля. Пройшовши 400 м, загін підійшов до джерела. Далі за азимутом 30° загін пройшов 600 м лугом і вийшов до
річки, яка протікала зі сходу на захід. Перейшовши
річку дерев'яним містком, школярі йшли
500 м
стежкою мішаним лісом у
північному напрямку і вийшли до невеликого озера.
2. Міста M і N розташовані в
різних півкулях. Місто М — на 65° меридіані, а місто N — на 140° меридіані. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міста М і N. Відповідь обґрунтуйте.
3. На контурній карті України накресліть маршрут Харків —
Полтава —
Дніпропетровськ. Визначте географічні координати міст і обчисліть відстані між ними.
4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом
«глобус».
Карта 3
1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.
Туристи зупинилися на короткий відпочинок у будиночку лісника. Потім вони
вирушили на південь стежкою, яка біжить через луг. Пройшовши 200 м, вони повернули за
азимутом 130° і через 150 м перетнули шосе, що проходить з півночі на південь. За шосе почався листяний ліс. Туристи пройшли лісом ґрунтовою дорогою 300 м і вийшли до джерела. На відстані 200 м на північ від нього розташовувався млин, до якого вела просіка.
2. Міста С і D розташовані в різних півкулях. Місто С — на 50° паралелі, а місто D — на 10° паралелі. На схематичному рисунку зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст С і D. Відповідь обґрунтуйте.
3. На контурній карті України накресліть маршрут
Івано-Франківськ — Рівне — Житомир, визначте географічні координати міст і
обчисліть
відстані між ними.
4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом
«горизонталь».
Карта 4
1. Виберіть масштаб і складіть план шляху.
Група велосипедистів, яка брала участь у змаганнях, рухалася від «старту» ґрунтовою дорогою в північному
напрямку. Ліворуч уздовж дороги ріс фруктовий сад, праворуч — чагарники. Через 2 км дорога повернула за азимутом 30°, ще через 1 км велосипедисти дерев'яним
містком перетнули річку, яка протікала із
заходу на схід. Далі дорога повернула на північний захід через рідколісся. Велосипедисти проїхали в цьому напрямку ще 2 км і наблизились до «фінішу», поблизу якого
розташовувався млин.
2. Міста K і L розташовані в одній півкулі. Пункт К— на 5º паралелі, пункт L — на 60º паралелі. На схематичному рисунку
зобразіть можливі варіанти взаємного розташування міст К і L. Відповідь обґрунтуйте.
3. На контурній карті України накресліть маршрут Київ —
Вінниця — Одеса, визначте географічні координати міст і обчисліть відстані між ними.
4. Складіть вірш у стилі «синквей» з ключовим словом
«карта».
2.Перевірка
завдань штурманами. В цей час проводиться конкурс віршів.
3.
Заповнення групами аркушів самооцінювання.
IV. Підсумки уроку
Прийом
«Мікрофон» (обговорення).