Урок з географії
Тема уроку. Градусна сітка на глобусі і
географічній карті.
Мета. Повторити і систематизувати знання про способи
зображення Землі і сформувати знання учнів
про градусну сітку, меридіани та паралелі. Розвивати первинні практичні
навички знаходження меридіанів і паралелей на глобусі та карті. Виховувати
уважність та активність учнів на уроках.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, атласи,
підручники.
Опорні поняття: карта, глобус, екватор, півкулі, коло.
Базові
поняття: градусна сітка, меридіани, паралелі.
Хід уроку
I.
Організаційний
момент
II.
Актуалізація
опорних знань учнів
Прийом
«Географічна розминка».
1.
Назвіть основні сторони горизонту.
2.
Зоорінтуйтеся в класній кімнаті.
3. За допомогою якого приладу можна найточніше визначити
сторони горизонту.
4. Що зображує невелику ділянку земної поверхні на папері в
зменшеному вигляді.
5. Що показує на плані та карті у скільки разів відстань на
місцевості зменшено.
6.
Яку назву має дійсна форма Землі.
7.
Об’ємна модель Землі.
8.
Темно-синя лінія на глобусі посередині.
9.
На які півкулі поділяє Землю екватор.
10. Сукупність використаних умовних позначень з необхідними
поясненнями до них.
III.
Вивчення нового
матеріалу.
Розгорнутий план
етапу.
1.
Учні отримують таблицю, яку кожен повинен заповнити
протягом уроку.
Питання
|
Меридіани
|
Паралелі
|
1. Визначення
|
||
2. Форма на глобусі
|
||
3. Форма на карті
|
||
4. Вказує напрямок
|
||
5. Протяжність
|
2.
а) меридіани (пояснення вчителя);
б)
робота з підручником. Виписати визначення в таблицю;
в)
визначення відстаней на карті у кілометрах без масштабу, а лише за градусами
меридіанів (пояснення вчителя). Коло 360°, півколо 180°, окружність Землі 40
тис. км; половина кола 20 тис. км; довжина 1° меридіана в км 20000 км: 180°=111
км;
г)
робота в парах. Визначити протяжність Африки по 20-му меридіану. (32° + 34° =
66°, 66° * 111км = 7326км).
3. а) паралелі (пояснення вчителя);
б) робота з підручниками.
Виписати визначення в таблицю;
в) величина дуги паралелі (ст.68 підручника);
г) робота в парах. Визначити
відстані на екваторі.
(
1° =
111,3 км)
4.
Градусна сітка на
глобусі та карті.
IV.
Закріплення.
1.
Робота в групах.
Прийом
«Шпаргалка».
? 0°ш
|
![]()
? ?
|
?
|
? 0°ш
|
||
?
|
?
|
?
|
2.
Прийом «Чиста
дошка».
На протязі уроку, пояснюючи новий матеріал, вчитель
прикріплює назви нових термінів і понять на дошці. Діти даючи їм визначення
знімають листочки поки дошка не стане чиста.
V. Підсумок уроку.
Здача учнями таблиць, з якими працювали протягом року.
VI.
Домашнє завдання.
Вивчити §15.
Немає коментарів:
Дописати коментар